Wycieczka klas IV-VIII do Św. Lipki, Wilczego Szańca w Gierłoży, Mikołajek i Mrągowa.

Utworzono dnia 01.06.2023

29 maja 2023 r. uczniowie klas IV – VIII wraz z opiekunami: p. Radkiem Czobem, p. Agnieszką Krauze i p. Anią Brandys wyjechali na wycieczkę do Św. Lipki, Wilczego Szańca w Gierłoży, Mikołajek i Mrągowa.

Pierwszym punktem wycieczki była Święta Lipka, gdzie znajduje się Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny - barokowe sanktuarium maryjne. Bazylika, nazywana „Perłą Baroku”, robi na zwiedzających niemałe wrażenie – naszą uwagę przykuły piękne freski, które rozpościerały się nad naszymi głowami, a także okazałe, bogato zdobione organy. Mogliśmy też wysłuchać mini-koncertu, choć tak naprawdę było to też widowisko dla oczu, bowiem podczas gry poruszały się figurki i elementy umieszczone na organach.

Kolejną miejscowością w planie naszej podróży była Gierłoż, w której mieści się Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec to miasteczko bunkrów otoczone lasem, jeziorami i bagnami. To największa polowa kwatera dowodzenia Adolfa Hitlera, która była w użyciu od 1941 do 1945 roku. Tutaj w 1944 r. miał miejsce słynny, nieudany zamach na Hitlera. Dzięki wspaniałemu przewodnikowi mogliśmy się dowiedzieć wielu ciekawostek na temat tego obiektu, znajdujących się tam bunkrów i budynków, a także ludzi, którzy pracowali przy jego budowie lub byli jego mieszkańcami. To była niezwykła i cenna lekcja historii.

Z Gierłoży udaliśmy się do Mikołajek na rejs statkiem po jeziorach Mikołajskim, Śniardwy i Bełdany. Pogoda dopisywała, więc relaksowaliśmy się i odpoczywaliśmy na pokładzie statku w otoczeniu przepięknej przyrody. Po rejsie poszliśmy na obiad, a następnie ruszyliśmy w dalszą podróż.

Ostatnim punktem naszej wycieczki było Mrągowo – udaliśmy się tam na paintball laserowy. Podzieleni na dwie drużyny, ruszaliśmy w lasek, gdzie mogliśmy przeżywać przygody niczym bohaterowie gier komputerowych lub filmów akcji. Jak się okazało, trening faktycznie czyni mistrza i w każdej kolejnej rozgrywce szło nam zdecydowanie coraz lepiej, wpadaliśmy też na nowe, często niekonwencjonalne rozwiązania – a wszystko po to, by wygrać, ale i świetnie się bawić.

Po dniu pełnym różnorodnych wrażeń, szczęśliwi, choć trochę zmęczeni, ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Wycieczkę z całą pewnością możemy zaliczyć do udanych!

Matefiał wideo dostępny tutaj: https://youtu.be/BKaV-h788Bs

Utworzono dnia 09.06.2023, 19:42